Що таке ламінатор та його головні характеристики

Ламінатор – електронний пристрій для нанесення на поверхню целюлозного захисного шару.

Ця процедура потрібна для захисту паперового матеріалу від механічних пошкоджень.

Якщо ви вирішили купити ламінатор для дому чи офісу вам потрібно знати головні характеристики приладу:

Тип ламінаторів:

Пакетний ламінатор. Матеріали для них представляють конверти з полімерної плівки, запаяні з одного боку. У такій конверт вкладається ламінований матеріал, після чого він пропускається через пристрій і остаточно запаюється. Пакетні ламінатори простіше у використанні, ніж рулонні, та й коштують помітно дешевше. З іншого боку, вони зазвичай призначаються для відносно невеликих форматів (лише окремі моделі здатні працювати з матеріалами крупніше А3) і слабо підходять для великих обсягів робіт: ресурс пакетних ламінаторів невеликий, а витратні матеріали коштують недешево.

Рулонний ламінатор. При роботі використовується плівка, змотана в рулон. Ламінатори даного типу призначені в основному для професійного використання на поліграфічних підприємствах, в рекламних фірмах і т.п. Вони ж рекомендуються, якщо мова йде про великоформатних матеріалах – аж до А0. Рулонні моделі значно продуктивніше пакетних, можуть працювати з матеріалом більшої довжини (поки вистачить плівки в рулоні), забезпечують в цілому кращу якість, мають великий ресурс. Крім цього, плівка може бути дуже тонкою, а в перерахунку на одиницю продукції коштує вона значно дешевше конвертів.

Швидкість ламінування

Максимальна швидкість ламінування, що забезпечується приладом – іншими словами, довжина ділянки, який ламінатор здатний обробити за хвилину. Висока швидкість полегшує роботу з великими обсягами матеріалу, проте помітно позначається на вартості пристрою.

Мінімальна товщина плівки

Для різних завдань необхідні різні види плівки; невелика товщина може стати в нагоді, зокрема, при ламінуванні тонких аркушів паперу або якщо потрібно зберегти гнучкість матеріалу.

Максимальна товщина плівки

Ламінування товстої плівкою дозволяє, зокрема, додати матеріалу жорсткість і забезпечити додатковий захист.

Максимальна товщина матеріалу

При виборі за цим показником має сенс не тільки враховувати товщину матеріалів, з якими передбачається працювати, а й брати певний запас – що називається, на всякий випадок. У той же час відзначимо, що навіть самі «тонкі» сучасні ламінатори здатні обробляти матеріали завтовшки до 0,2 – 0,3 мм – це можна порівняти з тонким картоном або дуже щільним папером. А в висококласних професійних моделях цей показник може перевищувати 10 мм.

Формат

А0. Один з найбільших загальноприйнятих форматів, зустрічається виключно в рулонних ламінаторах

А1. Також характерний для рулонних моделей.

А2. Лист приблизно відповідає розвороту газети. Такий формат використовується не тільки в рулонних пристроях, а й в деяких професійних ламінаторах пакетного типу.

А3. Найпопулярніший формат серед сучасних ламінаторів: навіть при нескладних роботах з повсякденними матеріалами іноді виникає необхідність запаяти в плівку лист такого розміру, а більші носії використовуються порівняно рідко.

А4. Класичний лист для документів. Однак по ряду причин в ламінаторах цей варіант зустрічається рідше, ніж А3.

Кількість валів

Вали виконують дві основні функції – це подача ламінованого матеріалу і забезпечення тиску, необхідного для закріплення плівки. Крім того, у багатьох сучасних ламінаторах вони також грають роль нагрівачів при гарячому способі роботи.

Вали встановлюються виключно по парам, тому найменша їхня кількість – 2. Більша кількість валів дозволяє домогтися кращої рівномірності руху і, відповідно, якості обробки, а також дозволяє працювати з більш товстими плівками; з іншого боку, воно позначається і на ціні пристрою.

Тип ламінування

– Гаряче. При гарячому ламінуванні матеріал разом з плівкою пропускається через вали або нагрівальні пластини, при цьому шар клею на внутрішній стороні плівки розплавляється, прикріплюючи її до оброблюваного носію. Такий спосіб дозволяє домогтися гарної якості обробки і надійного запаювання, тому він, на сьогоднішній день, є найбільш популярним.

– Холодне. Технологія ламінування, при якій носій з плівкою обробляється тільки тиском валів, без нагрівання. Цей варіант найчастіше використовують як вимушений захід в тих випадках, коли доводиться працювати з термочутливими матеріалами – наприклад, синтетикою або глянцевими носіями.

– Гаряче і холодне. Як правило, для таких моделей штатним варіантом є гаряче ламінування, а для роботи холодним способом нагрівальний елемент просто відключається. Подібні пристрої максимально універсальні, а за ціною практично не відрізняються від гарячих аналогів, завдяки чому є найбільш поширеним типом.

Час нагріву

Чим менше цей час – тим зручніше ламінатор у використанні, проте тим більше енергії він споживає. Також відзначимо, що висока швидкість нагріву (1 – 2 хв) може бути ознакою того, що, в якості нагрівачів, пристрій використовує пластини. Такі ламінатори вважаються менш сучасними, ніж моделі з нагріванням валів, і гірше підходять для деяких спеціальних завдань (наприклад, ламінування фотографій). А потужна професійна техніка неминуче матиме досить великий час прогріву – в деяких моделях до 30 хвилин.

Додаткові функції та можливості

Реверс. Можливість  обертати вали ламінатору в зворотному напрямку. Функція корисна  при різних форс-мажорних ситуаціях (потрапляння зайвих елементів, 

згинання листа). В першу чергу – ця функція вбереже ваш ламінатор від поломок.

Розжимання валів. Можливість збільшити відстань між валами. Також як і функція реверсу зберігає ламінатор від застрявання робочого матеріалу та інших небажаних результатів.

Регулювання температури. Можливість регулювати температуру нагрівання при гарячому ламінуванні. Ця функція дозволяє оптимально налаштувати режим роботи під особливості конкретної плівки і носія.

Фольгування. Можливість використання ламінатора для нанесення покриття з фольги. Деякі з подібних моделей здатні виконувати навіть фігурне тиснення, зазвичай у вигляді орнаменту, що буває незамінне при виготовленні листівок, візитних карток та іншої подібної продукції.

Дисплей. Він призначений для відображення додаткової інформації – режим роботи, виставлену температуру нагрівання, повідомлення про помилки. Це робить управління більш зручним, а також полегшує реалізацію деяких додаткових можливостей – наприклад, програмування.

Техніка від NEOR зробить процес навчання безпечним, цікавим та незвичайним. Більше асортименту ви зможете знайти на нашому сайті або у соціальних мережах