3D друк є захоплюючою технологією, яка використовує різноманітні матеріали для створення тривимірних об’єктів. Найпоширенішою технологією друку є FDM і матеріалів для FDM друку існує кілька видів, кожен з яких має свої переваги та недоліки. Кожен з видів пластику вимагає розуміння його особливостей та відмінних налаштувань принтера перед друком.
У цій серії статей ми розповімо про усі види пластику, які можна використовувати з 3д-принтерами NEOR.
Матеріали, роботу з якими підтримують наші 3d принтери:
- JUNIOR: PLA/PLA Pro/TPU
- BASIC 2: PLA/PLA Pro/ABS/PETG/PC/Nylon/TPU (F152S)
- PROFESSIONAL: PLA/PLA Pro/ABS/PETG/PC/Nylon/TPU
- SPECIAL: PLA/PLA Pro/ABS/Flex/TPU
Пластики (PLA та ABS): PLA (полілактид) та ABS (акрилонітрил-бутадієн-стирол) є найбільш популярними матеріалами для 3D друку.
PLA
Виготовляється з кукурудзи, цукрової тростини та інших біорозкладних матеріалів. Він є екологічно чистим та має приємний запах. Ідеальний для невеликих декоративних предметів.
Мінімальна висота шару, рекомендована під час друку PLA, становить 50 мікрон.
Переваги:
- простота у використанні
- міцність
- екологічність
- універсальність (низький рівень термічного розширення пластику дозволяє друкувати великі моделі практично без деформації, а низька температура плавлення – близько 175 °C – дозволяє друкувати маленькі об’єкти)
- PLA можна неодноразово плавити та кристалізувати без виражених погіршень властивостей матеріалу
Недоліки:
- крихкість – PLA роздруківки легко зламати
- низька термостійкість. Це відбувається через низьку температуру плавлення даного матеріалу. На моделі з PLA не рекомендується впливати на температуру вище 60 °C
- біорозкладність. Означає, що не можна використовувати та зберігати PLA роздруківки на відкритому повітрі та під прямим впливом сонячних променів
- складність постобробки. Для розчинення цього пластику вам знадобляться такі хімікати, як хлороформ або гарячий бензол. Для постобробки поверхні PLA макету та надання йому гладкості доведеться вдатися до мокрого шліфування. Вода не дозволить матеріалу нагріватись від тертя і, як наслідок, запобіже його плавленню
PLA Pro
Це модифікований пластик PLA, з якого виробляють пластикові нитки для 3D-друку на FDM/FFF 3D принтерах.
Переваги:
- має покращену термостійкість і
- високу ударну міцність, що робить його характеристики близькими до ABS
- має низьку усадку
- відмінні адгезивні властивості
- відмінну якість поверхні друкованого виробу. Таким чином, можливо отримати високу ударостійкість друкованих виробів з високою стійкістю до розтягування та значною жорсткістю, що характерно для матеріалів на основі PLA.
Недоліки:
Змінений хімічний склад дав можливість прибрати усі класичні недоліки звичайного PLA. В PLA PRO покращена текучість матеріалу, що робить філамент придатним для промислового застосування, яке вимагає високих показників механічної міцності, і що найважливіше, надає можливості збільшити швидкість друку для збільшення потужності процесу адитивного виробництва. Отже, це відмінна альтернатива матеріалам на основі стиролу.
ABS
Є міцним та гнучким, і часто використовується для функціональних деталей та прототипів. Універсальний матеріал з високою термостійкістю.
Переваги:
- термопламтичний. Так само, як і PLA, його можна неодноразово плавити і кристалізувати без видимої шкоди для його властивостей.
- можна використовувати та зберігати як вдома, так і на вулиці. Для плавки ABS потрібна більш висока температура, але саме ця висока температура плавлення дає ABS макетам більший тепловий опір (роздруківки будуть витримувати температури до 98 °C). Саме з ABS пластику зроблено всіма улюблений конструктор LEGO!
- розчинність в ацетоні. Якщо ви хочете надати роздруківкам гладку поверхню замість типового для FDM друку ребристої поверхні з шарами, що відзначаються, то з ABS ви легко зможете це зробити, обробивши роздруківок парами ацетону. Також обробка поверхні ацетоном дозволить вам поєднувати разом різні роздруківки та їх частини.
- до складу ABS входить зносостійкий синтетичний каучук, що робить матеріал досить міцним та ударостійким.
Недоліки:
- ABS пластик страждає від усадки при охолодженні. Тобто ваша модель може деформуватися при зниженні температур, відриватися від платформи друку (навіть при її нагріванні до 100 ° C) і стискатися, що, природно, негативно позначається на якості макету. Намагайтеся тримати принтер у теплих приміщеннях під час друку з ABS, особливо якщо ви збираєтеся друкувати велику модель.
- неприємний запах при плавленні. Принтер потрібно обов’язково тримати в приміщенні, що добре провітрюється, або використовувати принтери закритого типу з вбудованими фільтрами.
Чекайте на продовження матеріалу на наступному тижні